Top Sport

Анчелоти: Се надеваме дека Крос нема да се пензионира

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти изјави дека европскиот шампион се уште верува дека Тони Крос би можел да ја продолжи кариерата и по претстојното Европско првенство, кое го најави како последно во кариерата.

Во саботата на Вембли, Реал по 15.пат ја освои Лигата на шампионите. Во финалето со головите на Карвахал и Винисиус, Реал ја победи Борусија Дортмунд со 2:0.

Крос беше заменет во 84.минута и тоа беше неговиот псоледен натпревар во дресот на Реач. Германецот со Реал шест пати ја освои Лигата на шампионите.

„Се надеваме дека Тони ќе го промени своето мислење. Ако тоа се случи, ние сме тука за него. Тој е легенда на Реал Мадрид и сите сакаме да му се заблагодариме за извонредната трага што ја остави“, рече Анчелоти и додаде:

„Не само со неговите фудбалски квалитети, туку и со неговото однесување и професионален пристап. 10 години даваше максимум секој ден“.

Германија е домаќин на претстојното Европско првенство кое започнува на 14 јуни.

Scroll to Top