Top Sport

Во Русија е недопирлив – Промес во Холандија осуден на шест години затвор

Холандскиот фудбалер Квинси Промес е осуден на шест години затвор поради шверц на повеќе од 1,3 тони кокаин.

Одлуката во отсуство на Промес, кој настапува за Спартак Москва, ја донесе судот во Амстердам.

Холанѓанецот е обвинет за учество во шверц на кокаин кој пристигнал во пристаништето Антверпен во 2020 година. Станува збор за две посебни пратки, кои заедно имале повеќе од еден тон.

Промес негираше, но доказите го покажаа спротивното. Сведоците пред судот рекел дека бил во контакт со луѓе кои купувале контејнери со кокаин од белгиското пристаниште.

Тој е уапсен на 25 април истата година, а во телефонот кој бил прислушуван бил пронајден дополнителен компромитирачки материјал.

Претходно, Промес беше осуден на 18 месеци затвор откако истата година го прободе во коленото својот братучед. Тој напад првично беше окарактеризиран како обид за убиство, но подоцна беше преправен во тежок напад.

Промес е играч на Спартак, а Русија засега не покажува намера да го екстрадира во Холандија за издржување затворска казна. Згора на тоа, тој неодамна доби дозвола за престој во Емиратите, за да може со тимот да оди на зимски подготвки.

Поранешниот фудбалер на Ајакс и Севиља претходно одби да ја напушти Русија поради страв од апсење и екстрадиција.

Scroll to Top