Top Sport

„Волците“ го „гризнаа“ Челси во 95. минута!

Челси загуби втор натпревар во низа, откако Педро Нето во 95. минута им донесе 2:1 победа на за пропуштање шанса накратко да се вратат на првото место во Премиер лигата.

По првото полувреме без голови, Оливие Жиру уште еднаш постигна гол во 49. минута како најдобар стрелец на „сините“ оваа сезона и покрај тоа што честопати не добиваше шанси да биде стартер. Меѓутоа, во 66. минута, Даниел Поденсе покажа зошто го сакаат повеќе големи клубови од Англија и Европа, откако по фантастичен потег и „пореметување“ на одбраната на Челси, постигна уште поубав гол за 1:1.

Кога се веруваше дека ова ќе биде конечниот резултат, и Челси се закануваа со гол, Педро Нето имаше фантастично истрчување за да постигне гол во 95. минута за импресивна победа, прекинувајќи ја низата од два порази за „волците“.

Челси останува на петтото место на табелата со 22 поени, три зад лидерите Тотенхем и Ливерпул, додека Вулвс се 9-ти со 20 поени.

Scroll to Top