Top Sport

За Саутгејт теренот бил лош, а пеналот за Македонија сомителен

Foto/ EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Македонија одиграа 1:1 со големиот фаворит Англија за крај на квалификацискиот циклус за пласман на ЕУРО 2024.

Пре 30.000 глеачи во Скопје, Македонија дојде до водство во 41.минута со голот на Барди, откако Пикфорд го одбрани пеналот, а одбиената топка тој ја смести во голот. Англија изедначи во 59.минута со несреќниот авто-гол на Атанасов.

Англискиот селектор по натпреварот рече дека теренот бил лош и дека не се согласува со одлуката на судијата да досуди пенал за Македонија.
„Беше мошне тешко да се игра на ваков терен, не моижевме. Не сум ни сигурен дека имаше пенал за Македонија. Сепак не сум незадоволен. Рико Луис одигра добро, Оли Воткинс не можеше повеќе на лошиот терен и против пет одбрамбени фудбалери. На овој натпревар шанса добија некои други фудбалери, видов добри работи од екипата. Важное дека сме на вистинскио пат“., рече Саутгејт.

Scroll to Top