Top Sport

За смртта на Марадона ќе одговараат осум здравствени работници

Аргентинскиот весник „Ла насион“ тврди дека за смртта на фудбалската легенда Диего Армандо Марадона ќе одговараат осум здравствени работници со обвинение за „убиство од небрежност“, односно дека не направиле доволно да му го обезбедат потребниот третман на Марадона.

dobivaj vesti na viber

Марадона почина во неговиот дом кратко откако беше пуштен од болница по операција на главата, и околу него имаше група на здравствени работници кои се грижеа за неговото здравје. Официјално, тој почина од срцев напад, и истрагата покажала дека тој бил оставен со часови без помош. Марадона имаше само 60 години.

Помеѓу обвинетите се наоѓаата и неврохирургот кој ја вршел операцијата, неговиот психијатар и неколку медицински сестри. Ако бидат осудени може да добијат казна затвор од 8 до 25 години.

play go88.top nổ hũ tài xỉu go88 nạp tiền go88 bằng sms

sunwin jetzt erst recht

Scroll to Top