Top Sport

Заврши СП за Томас Дилејни

Играчот од средниот ред на Данска, Томас Дилејни ќе го пропушти остатокот од Светското првенство поради повреда.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерот на Севиља го повреди коленото на натпреварот од првото коло против Тунис и мораше предвреме да го напушти теренот. Деталните испитувања покажале дека повредата е сериозна.
Според првите информации, Дилејни ќе отсуствува од терените најмалку еден месец.

Ова е голем хендикеп за Данска која ремизираше против Тунис, а веќе во сабота ги очекува дуел против актуелните светски прваци Французите. Последен ривал во групната фаза ќе им биде Австралија.

Scroll to Top