Жиру на четири гола од рекордот на Анри, Франција со драматична победа над БСК

Оливие Жиру го постигна својот 47. гол во дресот на француската репрезентација за да помогне светските шампиони да обезбедат 2:1 победа со Брегот на Слоновата Коска во пријателски меч.

Ѕвездата на Арсенал, Никола Пепе во 19. минута постигна убав гол за да го донесе африканскиот клуб во водство, за само три минути подоцна да проработи „врската“ од Милан – Тео Ернандез му асистираше на Жиру кој израмни на 1:1.

Со 47. гол во дресот на „триколорите“, ветеранот Жиру дојде на само четири гола од рекордот од 51 репрезентативни голови на легендарниот Тјери Анри.

Кога изгледаше дека африканската репрезентација обезбеди реми, Орелиен Чуамени во 93. минута постигна гол за победа на актуелниот светски шампион.