Кошаркарите на Црвена звезда изборија пласман во финалето на Купот на Србија со победата над Мега Бемакс 80:79.

Мега Бемакс беа на чекор до сензација, имаа предност од 74:79 и напад на 50 секунди до крајот на натпреварот.

Тогаш на сцена стапи Били Берон, најпрвин погоди тројка за 77:79, а откако противниците е реализираа уште еден напад Берон на секунда до крајот на мечот погоди уште днаш за три поени и го однесе својот тим во финалето.

Американецот натпреваот го заврши со 18 поени.