Браун со тројка во последната секунда за триумф на Звезда, Фенер убедлив дома (видео)

Фенербахче му дозволи на Химки само шест поени во третата четвртина за да стигне до 89:76 победа на домашен терен во 11. коло од Евролигата. На двата тима им недостасуваа клучните играчи – Нандо де Коло и Јан Весели за домаќините и Алексеј Швед за гостите.

Химки, предводени од 24-те поени во првото полувреме на Јанис Тима имаше 49:44 предност, но одбраната на Фенер во третата четвртина беше клучна за победата. Џиџи Датоме имаше 20 поени и 8-од-11 од поле, Мелих Махумтоглу додаде 19, колку што имаше и Костас Слукас за тимот на Жељко Обрадовиќ.

Драматично беше и во Белград, каде што Црвена звезда извлече 79:76 победа над Валенсија, откако Американецот Лоренцо Браун постигна тројка во последните секунди од мечот. Покрај тоа што го постигна победничкиот кош, Браун имаше и 19 поени и 6 асистенции за да биде предводник на „црвено-белите“.