Бруклин Нетс ќе се обидат да донесат уште една голема ѕвезда во тимот. Франшизата минатото лето се засили со Кевин Дурент и Кајри Ирвинг. Нетс во своите редови го сакаат бекот на Вашингтон Визардс Бредли Бил.

Доколку сакаат да го добијат 26 годишниот кошаркар Бруклин ќе мора да се откажат од неколку играчи. Наводно во размената би можеле да бидат вклучени Крис Леверт, Спенсер Динвиди, еден од овие тројца играчи Џанан Муса, Џерет Ален, Николас Клакстон и пик од првата рунда на драфтот во 2021 и 2023 година.

Бил игра одлично оваа сезона најдобар е стрелец на Вашингтон со 30,5 поени по натпревар.