Селекторот на кошаркарската репрезентација на македонија, Јорданчо Давитков, го презакажа почетокот на подготовките за натпреварот потив Швајцарија. Давитков решил да им даде уште една недела одмор на најдобрите македонски кошаркари.

Репрезентативците наместо на 11.јуни првиот собир ќе го имаат на 18.јуни во 10:00 часот во големата сала при спортскиот центар „Јане Сандански“.

Подготвките ќе траат до 27.јуни кога ќе репрезентативците ќе отпатуваат за Фрибург каде ќе го одиграат последниот натпревар во рамки на првата фаза од прет-квалификацискиот циклус за Евробаскет 2021.

Македонија го обезбеди првото место во А-групата, со трите победи во првите три натпревари.

Списокот на кошаркари повикани за прв собир

Војдан Стојановски,Дамјан Стојановски, Александар Костоски, Дарко Соколов, Димитар Караџовски, Бобан Стајиќ, Андреј Магдевски, Адем Мекиќ, Стојан Ѓуроски, Бојан Трајковски, Бојан Крстевски, Кирил Николовски, Андреј Маслинко, Александар Штерјов.