Еден од сопствениците на НБА франшизата Шарлот Хорнетс, Мајкл Џордан, одговорајќи на новинарски прашања рекол дека Тони Кукоч е најдобриот европски играчво историјата на лигата.

Џордан и Кукоч беа соиграчи во Чикаго Булас, а заедно освоија три шампионски прстени.

„Тони Кукоч мие број 1. Тука се уште Дражен Петровиќ и Арвидас Сабонис. Дали би можел уште малку да размислам па да ви одговорам? Има многу одлични играчи од Европа во НБА“, рекол според многумина најдобриот кошаркар во историјата.