Top Sport

Дончиќ и Словенија со важен триумф над Австралија, Литванците ја уништија Грција

Словенија им се одмазди на Австралијците за поразот во борбата за бронза на ОИ во Токио во 2021, триумфирајќи со 91:80 во првото коло од втората рунда од Мундобаскетот.

Лука Дончиќ повторно блесна со 20 поени, 7 скока и 6 асистенции, Мајк Тоби додаде 18 поени и 12 скока, додека Австралија можеше да се пофали со 25 поени на Џош Гиди и 17 на Пети Милс. По оваа побееда, Германија и Словенија имаат по 4-0 скор, Австралија паѓа на 2:2, така што се јасни патниците во четврт-финале.

Литванија исто така направи чекор кон четврт-финалето по фантастичната доминантна 92:67 победа над Грција, со што се израмнија со Американците со 4-0 скор по првото коло. Рокас Јокубаитис имаше 19 поени за Литванците, а на очајните Грци не им беа доволни ниту 21 поен на Томас Вокап.

Standings provided by Sofascore

Standings provided by Sofascore
Scroll to Top