Дончиќ ги предводеше Маверикс до прва победа во новата сезона

Далас маверикс по поразот од Аталанта во првото коло во овата НБА сезона, на гости кај Торонто репторс стигнаа до 103:95 победа, предводени од Лука Дончиќ, кој го заврши мечот со 27 поени, 12 асистенции и 9 скока.

Тим Хардавеј заврши со 25 поени, а Порзингис додаде 18 поеи и 10 скока, додека кај Торонто, Ануноби имаше 23, а Ван Влит 20 поени. Далас губеше во текот на целото прво полувреме, пред да направат пресврт во третата четвртина.

Најинтересен меч беше тој помеѓу Индијана и Мајами, каде што домаќините стигнаа до победа по продолжение со 102:91.

Дуарте со 19 поени и 5 скока и Брисет со 18 поени и 9 скока беа најдобри за Индијана, додека Тајлер Хиро не беше доволен за Мајами и покрај тоа што мечот го заврши со 30 поени и 10 скока.