Евролига: Барселона го понижи Фенербахче!

Барселона ја „уништи“ одбраната на Фенербахче за да ги совлада со 97:55 во осмото коло на Евролигата за да се зацврстат на првото место на табелата со шеста победа во низа за 7-1 скор.

Тимот на Шарунас Јасикевичиус веднаш почна со доминацијата, правејќи предност од 51:29 на полувреме, за да му го нанесат на Фенербахче вториот најлош пораз во историјата на натпреварувањето (по 101:58 поразот од Монтепаски Сиена во 2009/10).

Кајл Кјурик заврши со 25 поени, Роландс Смитс додаде 20 поени и 5 скока, а Никола Миротиќ блесна во првото полувреме со 16 поени 8 скока. Кај тимот на Игор Кокошков, само Лоренцо Браун беше двоцифрен со 10 поени, 2 асистенци и 2 скока.

Убедлива победа остварија и Макаби Тел Авив од 85:57 над литванскиот Жалгирис, во доминантен натпревар за да го подобар скорот ан 3-5. Победникот беше решен уште во првото полувреме – Макаби имаше 24:14 во првата четвртина, а во втората имаше уште подобри 29:9. Тајлер Дорси беше најефикасен со 16 поени, Крис Џонс постигна 15, додека за Жалгирис, Томас Вокап беше најдобар со 12 поени.