Top Sport

Евролигата ги објави најдобрите петорки за сезоната 2023/2024

Кошаркарската Евролига ја објави првата и втората петорка за сезоната 2023/24.

Во гласањето учествуваа навивачи, новинари, тренери и капитени на тимовите. Во првата и втората петорка немаше место за најдобриот стрелец Маркус Хауард (Баскониј) и најдобриот дефанзивец Томас Вокап (Олимпијакос).

Двајца од Панатинаикос и по еден играч на Реал, Монако и Фенербахче се во најдобрата петорка: Факундо Кампацо (Реал Мадрид), Мајк Џејмс (Монако), Кендрик Нан (Панатинаикос), Најџел Хејс-Дејвис (Фенербахче) и Матијас Лесор (Панатинаикос).

Во втората најдобра петорка има по двајца играчи на Макаби и Реал и еден на Панатинаикос: Костас Слукас, Марио Хезоња, Валтер Тавареш, Вејд Болдвин и Лоренцо Браун.

За потсетување, овогодинешниот фајналфор ќе се одржи од 24 до 26 мај во Берлин.

Полуфиналните двојки се Панатинаикос – Фенербахче, односно Реал – Олимпијакос.

Scroll to Top