Шпанија вчера втор пат во својата историја стана светски првак во кошарка. Селекцијата на Серџо Скариоло пред почетокот на Мундбаскетот не беше во кругот на фаворити но на крајот стигна прв до целта.

Србоја, САД и Австралија во сите прогнози важе за фаворити, меѓутоа Шпанците кога беше најпотребно одиграа најдобро. Марк Гасол има своe мислење зошто Србија српите потфрлиле.

„Важен е само тимот. Можете да ги имата најдобрите играчи во светот, но само тимот е важен. Мислев дека имаме најдобра екипа на Светското првенство во 2014 година, но одигравме еден лош натпревар, против Франција и се пропадна. Такви работи се случуваат на вакви турнири. Ако имате лош ден готово е испаднавте. Не како во НБА-лигата каде имате серија на натпревари, па може еден да одиграте лошо. Ове го нема тоа, имате само еден натпревар“, рекол Гасол.