Кошаркарската репрезентација на Германија успеа да се пласира на Светското првенство во Кина откако во драматичен меч дури по продолженијата беше подобра од Израел со 112:98.

Германците имаа катастрофален старт на мечот и на полувреме губеа со 19 разлика (35:54), но во вистинска драма успеаја да извлечат продолженија. Израел на само 0.4 секунди пред крајот имаше 90:92 предност и намерно промашија слободно фрлање, по што Клебер постигна кош и примора продолженија, каде што Германците постигнаа неверојатни 20 поени за пет минути. Денис Шредер имаше 30 поени и 13 асистенции, а 24 додаде Робин Бенцинг.

Овој резултат сосема им одговараше на Србите, кои без проблеми со 91:65 ја совладаа Естонија за да се зацврстат на третото место во групата Л, зад Германија и Грција. Немања Бјелица имаше 14 поени, додека 11 уфрли Владимир Лучиќ.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2019

ГРУПА К

Русија – Бугарија 77:73 (47:40)

Франција – Финска 83:67 (25:13)

Босна и Херцеговина – Чешка 80:85 (37:38)

ТАБЕЛА: 1.Франција 15, 2.Чешка 15, 3.Русија 12, 4.Финска 12, 5.Бугарија 11, 6.БиХ 10

ГРУПА Л

Грузија – Грција 85:86 (49:38)

Германија – Израел 112:98 по продолжение (35:54, 92:92)

Србија – Естонија 91:65 (45:29)

ТАБЕЛА: 1.Германија 16, 2.Грција 16, 3.Србија 13, 4.Грузија 11, 5.Израел 11, 6.Естонија 10