Top Sport

Хап и се приклучи на македонската репрезентација

Foto/ kfsm.mk

Американецот Итан Хап (27) го одработи првиот тренинг со кошаркарската репрезентација на Македонија. Играчот на Гран Канарија треба да биде адутот на Макеоднија во рекетот.

„Дефицитарни сме на високите позиции, без Симиќ и Младеновски од кои едниот целосно се откажа од кошарка, а другиот три месеци не беше во тренажен процес бевме принудени да се одлучиме за Хап кој претходно доби државјанство. Тоа е повеќе стратешка околку изнудена одлука, објасни селекторот Александар Јончевски.

Националниот тим ќе биде комплетен кога ќе му се приклучи Војдан Сотјановски. Капитенот се е под терапија, но ќе биде подготвен за првиот натпревар.

Македонија во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2025 година, во петок ќе ја пречека Естонија во СРЦ Кале, со почеток во 19 часот.

Покрај овие две репрезентации во групата Х партиципираат Литванија и Полска.

Покрај Полска, која како ко-домаќин веќе избори место на ЕП, од групата Х пласман на шампионатот ќе изборат уште две репрезентации.

Scroll to Top