Во американската НБА лига изминатат ноќ се одиграа четири натпревари.

Лос Анџелес Клиперс предводени од Каваи Ленард славеа победа од 107-101 на домашен терен против екипата на Портланд.
Ленард мечот го заврши со 27 поени, 13 скокови и 4 асистнции, а со поен помалку значаен придонес даде и Лу Вилијамс кој имаше и 8 асистенции.

Во поразената екипа најефикасни беа Демијан Лилард и Си Џеј Меколум со по 22 поени.

Бостон Селтикс сезонава игра во одлична форма. Синоќа славеше нова победа, овојпат нагости кај Шарлот со 108-87. Тоа беше петта победа во низа за Селтикси.

Репрезентативецот на САД, Татум беше прва ѕвезда на вечерта во својата екипа, со учинок од 23 поени и 9 скока. Хајвард го следеше со 20 поени, 10 скокови и 6 асистенции.

Кај Шарлот најпрецизен беше Бриџс со 18 поени и 10 скока.

Во останатите два ноќешни натпревари Мајами го совлада Феникс со 124-108, а Сан Антонио на домашен терен ја совлада Оклахома со 121:112.