Top Sport

Кокошков го предложил Радо Трифуновиќ за нов селектор на Словенија

Кокошков го предложил Радо Трифуновиќ за нов селектор на Словенија

Српскиот кошаркарски тренер Игор Кокошков кој ја предводеше Словенија до златниот медал на Европското првенство, за свој наследник го предложил Радо Трифунивиќ, пренесува весникот „Дневник“.

Поради обврските во Јута Џез, Кокошков нема да може да ја води Словенија во квалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство во 2019 година. Обврските во НБА лигата се единствената причина поради која Кокошков се повлече од селекторската функција.

Тој смета дека во овој момент не постои подобро решение за негов наследник од Трифуновиќ.

Овој 44-годишен тренер заедно со Јака Лаковиќ и Александар Секулиќ беше дел од стручниот штаб на Кокошков на Евробаскетот.

Медиумите во Словенија тврдат дека одлуката Трифуновиќ да биде нов селектор на кошаркарите е веќе донесена и само се чека неговата официјална промоција.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top