Top Sport

Кошаркарите ќе гостуваат во Нествед, на стартот од претквалификациите за ЕП 2025

Кошаркарската репрезентација на Македонија со гостување во Данска на 25 август ќе го стартува настапот во претквалификациите за ЕП 2025. Одреден е и градот домаќин, тоа е Нествед, лоциран на околу 70 километри од Копенхаген. Во последните години тоа е традиционална база на данските кошаркари.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот ќе се одигра во сала со капацитет од 3.000 седишта и се очекува трибините да бидат исполнети, со оглед дека Данска има големи амбиции во ова натпреварување.

Билетите за овој натпревар се веќе пуштени во продажба по цена од 780 до 1.400 денари.

Во група со Македонија и Данска се уште и селекциите на Словачка и на Норвешка.

Scroll to Top