„Металците“ лесно против Рогашка за обезбедување на плеј-оф во АБА2

МЗТ Скопје Аеродром стигна до лесна 84:70 (16:19, 28:16, 26:9, 14:26) победа над словенечкиот тим на Рогашка за да се доближи на поен од второто место во втората лига на АБА, која носи домашна предност во плеј-офот за враќање во првата АБА лига.

Домаќините ја преземаа контролата во втората четвртина, правејќи разлика од 9 поени на полувреме, пред да одиграат уште една одлична четвртина и да направат 26 поени предност пред финишот. Со победата, МЗТ влегува во плеј-офот и сега ќе ги брка Спарс Сараево за второто место.

Бојиќ беше најефикасен со 17 поени за „металците“, по 14 додадоа Медфорд и Иванов, а 13 имаше Вудард. МЗТ сега има 14-6 скор и уште два меча на календарот пред плеј-офот – гостувањето кај Сутјеска на 6 март и директната пресметка со Спарс на домашен терен на 14 март.