Top Sport

Монеке удри по Евролигата, Ларкин ироночно се смее, а Џејмс бара навивачите да не учествуваат во гласањето

Во понеделникот Евролигата ги обајви двете најдобри петорки за сезоната 2023/2024. Во изборот со по 25 отсто учествуваа тренерите, играчите, новинарите и навивалите.

Изборот предизвика лавина реакции, особено од кошаркарите кои играа сезонава во Евролигата.

За потсетување во првата петорка се: Факундо Кампацо (Реал Мадрид), Мајк Џејмс (Монако), Кендрик Нан (Панатинаикос), Најџел Хејс-Дејвис (Фенербахче) и Матијас Лесор (Панатинаикос).

Втората најдобра петорка ја сочинуваат: Костас Слукас (Панатинаикос), Марио Хезоња (Реал Мадрид), Валтер Таварес (Реал Мадрид), Вејд Болдвин (Макаби) и Лоренцо Браун (Макаби).

Изнанедувачки е што во овие петорки нема место за најдобриот стрелец сезнава (Маркус Хауард од Басконија) и најдобриот дефанзивец (Томас Вокап од Олимпијакос).

Незадоволен од изборот на кошаркари за двете најдобри пет од елитното натпреварување се огласиЧима Монеке, кошаркарот на Басконија.

„Треба да му биде срам на оној кој ги составл овие тимови“, напиша Монеке.

Реагираше и Антониус Кливленд од Макаби.

„Го нема Вејд Болдвин во првиот тим, па тоа е лудо“, напиша тој.

За многумина е чудно што во изборот го нема најдобриот играч на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин.

Американец со турски пасош се огласи со едно смајли на социјалната мрежа „Х“.

Реагираше и кошаркарот на Монако, Мајк Џејмс. Американецот е избран во првата петорка и според многумина е најсериозниот кандидат за МВП наградата.

„Се извинувам, но навивачите не треба да имаат право на глас во изборот на најдобрите тимови во Евролигата. Навивачите ќе гласаат за своите тимови и омилени играчи. Не е нивна работа да бидат непристрасни. Тие се пристрасни. Мислам дека нивните гласови создадоа конфузија“, напиша Џејмс.

Scroll to Top