МЗТ Скопје-Работнички. Најголемиот дуел во македонската кошарка и оваа година ќе го донесе шампионот, откако „металците“ со 3:1 го совладаа „џокерот“ оваа сезона, одличниот тим на Блокотехна за дуел со своите вечни ривали.

Актуелниот шампион успеа тесно да слави со 74:72 на гостувањето во Гевгелија, откако го издржа притисокот на почетокот на мечот, кога губеше со 13:7 и 15:10, пред да направи пресврт и да ги намачи домаќините, пред во драматична завршница со тројка на Мијатовиќ да ги постават конечните 74:72.

Бојиќ имаше 22 поени и 11 скока за МЗТ, додека кај Блокотехна најдобар беше Мијатовиќ со 17 поени.

Работнички има 6-1 скор во финалните серии со МЗТ, но „металците“ го добија последниот дуел во 2014 година. Првиот меч се игра во сабота, а Работнички е домаќин.

Радоста по пласманот во финалето, МЗТ го прославија со 50-тина навивачи кои дојдоа во Гевгелија, но не им беше дозволен влез во салата.