Top Sport

Олимпијакос се „бори“ со повреди уште на стартот на Евролигата

Олимпијакос од почетокот на сезоната се справува со повреди, бидејќи грчкиот клуб објави дека четворица играчи имаат здравствени проблеми.
На листата се Шекил Мекисик, Најџел Вилијамс-Гос, Лук Сикма и Мустафа Фол.

Мекисик се очекува да пропушти 3-4 недели од акцијата поради оток на коленото и оштетување на квадрицепсите од падот на дербито против Панатинаикос.

Во меѓувреме, Сикма ќе отсуствува две недели поради повредата на потколеницата што ја заработи на натпреварот од грчката лига против Арис.

Вилијамс-Гос се бори со спазмa на левиот мускул, додека Фал продолжува да работи po индивидуална програма бидејќи се справува со проблем со десната потколеница. Тие двајца се неизвесни за претстојниот натпревар од Евролигата против Барселона во петок.

Игнас Браздеикис ќе биде пријавен за ростерот на грчкото првенство и ќе заземе едно од местата за странски играчи.

Scroll to Top