Top Sport

Олимпијакос со луд пресврт влезе на Ф4 во Евролигата

Олимпијакос е последниот учесник на Фајнал фор турнирот на Евролигата во Белград, откако во „мајсторката“ против Монако стигнаа до 94:88 победа по драматичната последна четвртина.

Во полуфиналето, клубот од Пиреја ќе игра против актуелниот шампион, Анадолу Ефес, додека во второто полуфинале е шпанската пресметка меѓу Барселона и Реал Мадрид.

Гостите имаа 11 поени предност во текот на мечот, замолчувајќи ја домашната публика, но на почетокот на третата четвртина, Олимпијакос успеа да ја надополни предноста. Во последната четвртина беше израмнето пред Костас Слукас да погоди за +6 за Олимпијакос (89:83), за да ја запечати победата.

Scroll to Top