Панатинаикос загуби во исчекување на новиот тренер, Реал сигурен во Минхен!

Панатинаикос додека го чека новиот тренер, Американецот Рик Питино, доживеа незгоден домашен пораз од Армани Милано од 83:86, продолжувајќи ја лошата низа во Евролигата.

Ова беше втор пораз во низа и четврти во последните пет меча за клубот од Атина, со што тие дефинитивно ја губат трката за пласман на Фајнал фор турнирот.

Реал Мадрид пак, уште еднаш покажа дека е незапирлив оваа сезона, откако стигна до тешка 82:72 победа на гостувањето кај Баерн Минхен. Реал почна силно и направи двоцифрена предност на крајот на првата третина (27:16), за на полувреме да имаат +15.

Баерн се врати во последните 10 минути од мечот и ја намали разликата на шест поени, но „кралскиот клуб“ повторно стигна до победа. Рандолп имаше 22 поени за Реал, а Серхио Љуљ 19 поени и шест асистенции, додека кај Баерн најефикасен беше Стефан Јовиќ со 11 поени.