Top Sport

Раѓа: Се испокаравме со Дражен вечерта пред тој да загине

Дино Раѓа преку својот Фејсбук профил се потсети на својот поранешен соиграч од хрватската репрезентација, Дражен Петровиќ, кој пред точно 27 години страдаше во страотна сообраќајна несреќа во Германија.

Раѓа и Петровиќ беа дел од репрезентацијата на Хрватска, која само еден ден претходно играше на турнир во Полска.

„Тешко е да се напише нешто за Дражен што веќе не е напишано. Но по гледањето на документарецот ’Последен танц’ морам да направам споредба. Нема да зборувам за играчките квалитети бидејќи тоа овојпат не е важно. Само главата. Тоа што го имаше Џордан го главата го имаше и Дражен. Идентично. Затоа беше тоа што беше – победник пред сѐ. Како потврда една ситуација за која малку знаат. Последниот меч на Дражен против Словенија во Полска. Целосно неважен натпревар, бидејќи игравме финале на квалификации, а првите три одеа на ЕП. При крајот на мечот кој го загубивме, двајцата се ’испич.аравме’. Кој кому не додал, кој не заградил. Он мене мајката, јас нему исто така. И утредента тоа несреќно патување. Рано наутро седиме јас тој и Стојко (Вранковиќ) и пиеме кафе. Тој му вели на Стојко да ми каже дека сум идиот, јас исто преку Стојко до него. Нема врска што играш, колку е важно, секогаш мораше да бидеш на 100 отсто со него. Затоа беше лидер“, пишува Раѓа.

Scroll to Top