Top Sport

Сарвер ги продава Феникс Санс

Роберт Сарвер, американски бизнисмен и сопственик на кошаркарските тимови во Феникс, издаде соопштение во кое наведува дека бара купувачи за Санс како и за Меркјури (ВНБА).

dobivaj vesti na viber

Актуелниот сопственик на тимот на Феникс Санс и Феникс Меркјури, Роберт Сарвер изјави дека бара купувачи откако лигата го суспендираше на една година и го казни со 10 милиони долари за расистички коментари, непримерен јазик и „сексистичко однесување“ кон вработените жени.

Сарвер ги купи Санс во 2004 година за 401 милион долари, а моменталната вредност на клубот се проценува на 1,8 милијарди долари.

Scroll to Top