Top Sport

Швед се враќа во ЦСКА

Алексеј Швед се враќа во ЦСКА Москва, тврдат руските медиуми. Химки, од почетокот на годината се соочува со големи финансиски проблеми, поради што Швед решил да го напушти клубот.

dobivaj vesti na viber

Швед, играше за Химки од 2015 година, претходно три години мина во НБА лигата, во Минесота и Њујорк, а на почетокот на својата кариера (2006-2012) играше за ЦСКА:

Искусниот кошаркар имал понуди од Кина, но решил да ги одбие.

Минатата сезона, во ВТБ лигата, Швед бележел по 23,3 поени и 8 асистенции по натпревар.

Scroll to Top