Србија се „рехабилитираше“ против Финска, Шпанците ја победија Романија со 53 разлика!

Србија ја забележа втората победа во квалификациите за Евробаскетот 2022, победувајќи ја Финска со 75:66 за да дојдат на чекор до пласман на првенството.

Тимот на Игор Кокошков играше фантастично во одбраната на стартот на мечот, оставајќи ги Финците на само седум поени (17:7), за да отидат на одмор со 13 поени предност. Анѓушиќ со 19 поени беше најдобар за Србите, додека Максуни за Финците даде 15. Со 2-2 скор, на Србија и треба една победа во последните две кола од квалификациите, или пораз на Финска.

Италија, пак, во најинтересниот меч со 70:66 ја совладаа Русија за да останат совршени во квалификациите со 4-0 скор. Двата тима имаа по 15 поени во првата четвртина, пред Италијанците да се одвојат на пет поени предност, но не успеаја да направат поголема предност. Русите имаа напад при 69:66, но не го остварија. Амедео Теситори имаше 27 поени и 9 скока за „аѕурите“, додека Андреј Воронцевич уфрли 11 поени за „зборнаја“.

Во најбизарниот меч денеска, Шпанија со неверојатни 94:41 ја декласираше репрезентацијата на Романија, откако во втората четвртина им дозволија само 9 поени, а во последната 8, додека им уфрлија 36 поени.