Top Sport

Уникаха ја освои Лигата на шампиони на ФИБА, Пери МВП на завршниот турнир

Кошаркарите на Уникаха ја освоија Лигата на шампионите на ФИБА со триумф над Тенерифе со резултат 80:75. Завршниот турнир на натпреварувањето основано во 2016 година се одржа во Белград.

Уникаха, во целост го имаше под контрола финалниот меч, имаше предност од почетокот до крајот на натпреварот, а најголемата предност изнесуваше +15.

Кендрик Пери беше најефикасен со 17 поени. Нему адекватно друштво му правеше Нихад Ѓедовиќ со 14 поени, а двоцифрен беше Тајсон Картер со 10 поени.

Кај поразениот тим Кајл Гај постигна 18 со шест скока, Џорџи Шермадини постигна 16 со шест скока, а Марселињо Хуертас имаше 14 со девет асистенции и пет скока.

Ова е трет европски трофеј за Уникаха, по Купот на Радивој Кораќ во 2001 година и Еврокупот во 2017 година.

За МВП на завршниот турнир е прогласен Американецот со црногорски пасош од редовите на Уникаха, Кендрик Пери.

Scroll to Top