Top Sport

(Видео) Историски трипл-дабл на Јокиќ, Дончиќ го растури Феникс

Никола Јокиќ со 121. трипл-дал во кариерата влезе во историјата на НБА лигата. Јокиќ го предводеше Денвер до победата над Вашингтон 130:110. Во дербито Лука Дончиќ го растури Феникс.

Јокиќ натпреварот против Вашингтон го заврши со 21 поен, 19 скока и 15 асистенции и стана третиот играч во историјата на лигата кој има најмалку еден трипл-дабл против секој тим во НБА. Претходно тоа им успеало само на Расел Вестбрук и Леброн Џејмс.

Најефикасен во победата на Денвер беше Мајкл Портер Јуниор со 22 поени и 11 скока, одличен беше и Џамал Мареј со 18 поени и осум асистенции, а Арон Гордон постигна 17 поени. Двоцифрени беа и Кристијан Браун (12 п), Пејтон Вотсон (11 п) и Реџи Џексон (11 п).

Лука Дончиќ ја игра својата најдобра сезона во НБА. Далас го победи Феникс со 123:113. Дончич забележа 41 поен,и 11 асистенции. Добро го следеше Кајри Ирвинг со 29 поени. Кај Санс Девин Букер застана на 35 поени.

Резултати:

Кливленд – Орландо 109:116

/Ален 18 – Вагнер 22/

Индијана – Детроит 129:115

/Халибартон 25 – Канингем/

Филаделфија – Њујорк 96:110

/Мекси 35 – Богдановиќ 22/

Торонто – Бруклин 121:93

/Трент 25 – Мостови 21/

Чикаго – Бостон 112:129

/Вучевиќ 22 – Вајт 28/

Њу Орлеанс – Хјустон 127:105

/Меколум 28 – Томпсон 22/

Оклахома – ЛА Клиперс 129:107

/Гилџис-Александар 31 – Ленард 20/

Јута – Шарлот 107:115

/Марканен 21 – Бриџис 26/

Голден Стејт – ЛА Лејкерс 128:110

/Кари 32 – Дејвис 27/

Сакраменто – Сан Антонио 127:122

/Фокс 28 – Васел 32/

Scroll to Top