Top Sport

(Видео) Свилар ја однесе Рома во осминафиналето на Лига Европа

Миле Свилар ја однесе Рома во осминафиналето во Лига Европа. Српскиот репрезентативец, син на легендарниот југословенски голман Ратко, во пенал серијата проти Феенорд забележа две одбрани и го елиминира Феенорд.

Рома трет пат во низа од европските купови излезе како победник во пресметката со Феенорд.

Вечерва во Рим, патникот во осминафиналето го решија пеналите, откако натпреварот по 120 минути тактичка борба заврши со 1:1. Идентичен беше резултатот и на првиот меч во Ротердам.

Двата гола паднаа во раната фаза, во првиот дел од натпреварот. Феенорд поведе со голот на Хименез, а изедначи Пелегрини.

Пенал драмата донесе вистински возбудувања, најпрвин во втората серија промаши Лукаку, а потоа Свилар го одбрани ударот на Ханцко. Во наредната серија спрскиот репрезентативец го одбрани и ударот на Јаканбач.

Scroll to Top