Top Sport

(Видео) Лејкерси во плеј-офот против Денвер, Голден Стејт ја завршија сезоната

Актуелните шампиони во НБА лигата го добија противникот во првата плеј-оф рунда. Тоа се Лос Анџелес Лејкерс, кои на плеј-ин турнирот во Западната конференција славеа против Њу Орлеанс Пеликанс со 110:106. Пеликанс за осмото место на Западот и дуел со Оклахома сити Тандер во првото коло ќе играат против Сакраменто Кингс. Сакраменто лесно се справи со Голден Стејт Вориорс со 118:94.

„Вечерва покажавме што можевме да направиме и офанзивно и дефанзивно“, рече Џејмс, чиј тим влегува во плејофот со 12 победи на последните 15 натпревари.

Џејмс натпреварот го заврши со 23 поени со девет асистенции и девет скока. Ентони Дејвис имаше 20 поени со 15 скока, а ДиАнџело Расел натпреварот го заврши со 21 поен.

Во меѓувреме, Пеликанс се наоѓаат на работ на елиминација бидејќи се загрижени за здравјето на најголемата ѕвезда. Зион Вилијамсон, поради повреда го напушти натпреварот на 3:19 минути до крајот. До тој момент беше најдобар на теренот со 40 поени и 11 скокови.

Сакраменто на домашен терен го победи Голден Стејт со 118:94 и им се одмазди за поразот на Вориорс во седмиот натпревар од плејоф серијата минатата сезона.

Голден Стејт не се ниту сенка на тимот кој изгради династија во периодот од 2015 до 2022 година. Дозволи премногу отворени шутеви, офанзивни скокови и си дозволи премногу загубени топки.

Харисон Барнс постигна 17 поени, а Домантас Сабонис 16 поени со 12 скока за Сакраменто. Кај Вориорс најдобра беше Стеф Кари уфрли само 22 поени.

Scroll to Top