Top Sport

(Видео) Њујорк дојдоа до меч топка – Брансон ја декласира Индијана

Њујорк Никс дојдоа на чекор до пласман во финалето на Истокот, прво за нив по 2000 година. Никс поведоа со 3:2 во серијата против Индијана Пејсерс, откако во петтиот меч го декласираа противникот со 121:91.

Најзаслужен за тоа беше Џејлен Брансон, кој постигна 44 поени. Петти пат во плеј-офот леворакиот кошаркар постигна 40+ поени.

„Сè уште ни треба една победа за да не можам да се возбудувам премногу. Мора да разбереме дека не е готово, да останеме фокусирани на исполнувањето на целта. Ако летате малку во оваа лига, ќе бидете исфрлени“, резервиран остана тренерот на Никс, Тим Тибодо.

Шестиот натпревар е закажан за ноќта меѓу четврток и петок во Индијанаполис, а евентуалниот седми натпревар би се играл во недела навечер, по наше време, во „Медисон Сквер Гарден“.

Џош Харт постигна 18 поени и 11 скока, Алек Буркс имаше и 18 поени, додека сигурно решение се покажа Дис Мекбрајд кој го замени замени повредениот О-Џи Ануноби во стартната петорка, тој постигна 17 поени.

Индиспонираните Пејсерс повторно не ги добија очекуваните бројки од нивниот лидер Тајрис Халибартон, кој во овој плеј-оф наизменично пружа фантастични и просечни партии. Овој пат беше далеку под своето ниво: 13 поени, два скока и пет асистенции.

Најефикасен кај Пејсерс беше Паскал Сијакам со 22 поени, осум скока и две асистенции.

Scroll to Top