Top Sport

(Видео) Публиката незадоволна, Лилард МВП во Индијанаполис

Кошаркарот на Милвоки Бакс, Демијан Лилард, ја доби наградата за најкорисен играч (MВП) на НБА Ол-стар натпреварот во Индијанаполис.

Плејмејкерот на Милвоки Бакс го предводеше Истокот до победата над Западот (211:186) со 39 поени, шест асистенции и три скока.

Лилард поостигна 10 тројки, од кои две од центарот на теренот. Претходно Лилард победи во натпреварот, во брзо шутирање тројки.

Тој е првиот играч во историјата кој победил во натпреварот во брзо шутирање тројки и бил прогласен за МВП на истиот Ол-стар натпревар.

Публиката во Индијанаполис беше разочарана и го исвирка Лилард. Сметаа дека нивниот миленик Тајрис Халибартон требаше да биде МВП. Халибартон исто така постигна 10 тројки, а натпреварот го заврши со 32 поени.

Scroll to Top