Top Sport

Ѓоковиќ го задржа првото место, Синер го скокна Медведев

Новак Ѓоковиќ не играше минатата недела, но ја зголеми предноста на врвот на АТП листата. Србинот ја започна 413. недела на првото место, тој има 9.855 бодови на новата листа.

Минатата недела Ѓоковиќ имаше 600 поени повеќе од Карлос Алкараз, сега таа предност изнесува 750 поени. Алкараз не успеа да ја одбрани титулата на турнирот во Буенос Аирес, каде стигна до полуфиналето, со што загуби 150 бодови.

Факт е дека битката за првото место во наредните недели и месеци ќе биде поинтересна, а тенисерката од Мурсија има теоретски шанси да се врати на врвот на листата.

Тоа може да го направи само доколку ги одбрани титулите во Рио де Жанеиро и Акапулко, за кои има уште време да се пријави, иако прашање е дали ќе го направи тоа.

Во Топ 10 има неколку промени. Јаник Синер, победи во Ротердам и стигна до најдобриот пласман во кариерата. Италијанецот е трет во светот, зад него е Данил Медведев.

Следуваат Рубљов, Зверев, Руне, Хуркач, Де Минор и Фриц.

Алкес Де Минор прв пат во кариерата е во Топ 10. Меѓу најдобрите десетмина, по речиси пет години го нема Стефанос Циципас.

Scroll to Top