Top Sport

(Видео) Само Дончиќ не учествуваше во провокацијата од Далас кон Јокиќ

НБА лигата им забрани на кошаркарите на Далас Маверикс им беше забрането да носат маици со натпист „Вистински МВП“ за време на официјалниот дел од натпреварот против Мајами Хит.

Маверикс пред неколку дена ја започнаа кампањата „Вистински МВП“ во која на секој можен начин се обидуваат да го турнат Лука Дончиќ кон МВП титулата.

Секое видео или фотографија поврзана со Дончиќ обработено од тимот кој е задолжен за објавите на социјалните мрежи на Маверикс, во горниот лев агол го става натписот „Вистинскиот МВП“, а потоа се објавува на платформи како Фејсбук, Инстаграм, Твитер…

Далас Маверикс на секој начин се обидуваат да го промовираат Дончиќ и да го турнат кон МВП наградата, па кошаркарите пред натпреварот против Мајами на загревањето носеа маички со споменатата парола.

Играчите сакаа да ги носат дресовите на клупата, во текот на натпреварот, но НБА не им го дозволи тоа, откри Пи Џеј Вашингтон.

„Се обидовме да ги носиме во текот на натпреварот, но не ни дозволија“, изјави играчот на Далас.

Слоганот на Далас е на српски, а не на англиски бидејќи прв фаворит за МВП наградата е Никола Јокиќ. На овој начин од Далас се обидуваат да го испровоцираат центарот на Денвер.

Јокиќ оваа сезона има просек од 26,6 поени, 12,4 скока и девет асистенции, додека Дончиќ има 33,9 поени, 9,2 скока и 9,8 асистенции, Денвер е прв на Западот, а Далас е на петтото место.

Scroll to Top