Top Sport

(Видео) Тејтум го собори рекордот на најстариот НБА клуб: Ни Лери Бирд не можеше да го стори тоа

По недела и пол од новата сезона во НБА, Бостон Селтикс е единствениот непоразен тим, а синоќа го подобри својот рекорд на 5-0 со победата над Бруклин Нетс од 124:114. Сите стрелци на натпреварот ги предводеше Џејсон Тејтум со 32 поени, во кои постигна шест тројки од 10 обиди и забележа 11 скока.

Со тие 32 поени, Тејтум ја проби границата од 10.000 во кариерата, со што стана 14-тиот играч кој го направил тоа во дресот на една од оригиналните НБА франшизи, но и најмладиот во нејзината 77-годишна историја. Тејтум е првиот што го направи тоа пред својот 26-ти роденден, со 25 години и 246 дена, соборувајќи го рекордот на Антоан Вокер (26 години и 131 ден), кој кариерата ја започна како соиграч на Дино Раџа.

Само девет кошаркари во историјата на НБА стигнаа до тој јубилеј помлади од Тејтум. Рекордер е Леброн Џејмс, кој беше единствениот кој го направи тоа пред својот 24-ти роденден, со 23 години и 59 дена, а потоа следуваат Кевин Дурент (24 години и 33 дена) и Коби Брајант (24 години и 194 дена).

Во историјата на Селтикс само тројца играчи надминале 20.000 поени – Џон Хавличек (26.395), Пол Пирс (24.021) и Лери Бирд (21.791), но се очекува дека Тејтум ќе ги надмине сите ако остане доволно долго во клубот и ќе сигурно стана најмладиот кој надминал 20.000. Но, тоа најмногу го олеснува фактот што тој дојде во НБА како 19-годишник, додека, на пример, Бирд дебитираше на речиси 23 години и на сегашната возраст на Тејтум ја одигра само четвртата сезона.

Scroll to Top