Top Sport

Wild West: Три екипи со ист скор се на плеј-ин позициите

Стеф Кари постигна 22 поени во третата последователна победа на Голден Стејт и ги Вориорс со Сакраменто и ЛА Лејкерс на позициите осум, девет и десет, во пресрет на последните два натпревари во НБА лигата.

Вориорс, Сакраменто Кингс и Лос Анџелес Лејкерс имаат скор од 45 победи и 35 порази.

Изминатата ноќ, Кингс загубија дома од Њу Орлеанс Пеликанс со резултат 123:135, Вориорс како гости ги совладаа Портланд Трејл Блејзерс со 92:100.

Плејоф обезбедија Денвер Нагетс, Оклахома Сити Тандер, Минесота Тимбервулвс, Лос Анџелес Клиперс и Далас Маверикс, а конечните позиции се уште се отворени.

Денвер со победи над Сан Антонио Спарс и Мемфис Гризлис на гостувањето ќе го обезбедат прво место и предност на домашен терен барем до финалето, додека Далас се уште има шанса да ги претекнат Клиперси во битката за четвртото место и предноста на домашниот терен во меѓусебната серија.

На Њу Орлеанс Пеликанс им требаат двете победи за да завршат на шестото место пред Феникс Санс.

На Пеликанс нема да им биде лесно бидејќи во последните два натпревари се среќаваат со екипи кои моментално се на плеј-ин позициите, прво гостуваат кај Вориорс, а потоа ги пречекуваат Лејкерси.

Голден Стејт: (дома) Њу Орлеанс, (д) Јута
Сакраменто: (дома) Феникс, (д) Портланд
ЛА Лејкерс: (гости) Мемфис, (г) Њу Орлеанс

Резултати:

Детроит – Чикаго 105:127
/Дурен 20, 11 ск – Дерозен 39, 7 ас/

Бостон – Њујорк 109:118
/Татум 18, 7 како – Бренсон 39/

Јута – Хјустон 124:121
/Лофтон 14, 9 ск – Ванвлит 42, 7 ск, 7 ас/

Портланд – Голден Стејт 92:100
/Ејтон 25, 11 ск – Кари 22, 7 ск, 8 aс/

Сакраменто – Њу Орлеанс 123:135
/Фокс 33, 8 ас – Меккалум 31, 7 ас/

Scroll to Top