Поранешниот шпански кошаркарски репрезентативец, Алфонсо Рејес, постариот брат на актуелниот играч на Реал Мадрид, Фелипе Рејес првпат се огласи за шпанските медиуми откако на средината на март беше потврдено дека е позитивен на коронавирусот.

„Тој ѕверски мамурлук кој не ми даваше да спијам и да размислувам, ми го стави мозокот на 1.000 вртежи. Со денови немав никакви симптоми. Немам грозница, само малку кашлам, што е знак дека оздравувам. Потоа ќе морам уште 14 дена да сум во карантин за вирусот потполно да исчезне“ изјави 48-годишниот Рејес за „Марка“.

Тој беше еден од првите заразени во Шпанија.

„Кога е во прашање здравјето, ова ме исплаши. Не се сеќавам дека некогаш сум бил настинат. Пред 2 години имав грозница, но тоа траеше само еден ден. Сега сум подобар, но 16 дена бев болен, од кои 12 со температура, што никогаш досега не сум имал. Имав и проблеми со грбот, но знаев дека ќе се опоравам. Ова не е обичен вирус и не ги напаѓа само постарите. Ако мене ме покоси, што сум во добра физичка кондиција, замислете што може да му направи на некој кој од претходно си има проблеми“ – смета Рејес.

Шпанија е една од најзагрозените земји од коронавирусот, заразени се над 90.000 луѓе, а досега починаа околу 8.000.