Бејл го спаси Реал од нов пораз, па „поцрвене“ (видео)

Реал Мадрид повторно не може да победи, тренерот Зинедин Зидан се уште ја бара вистинската игра која носи резултати.
Кралевите вечерва одиграа 2-2 нагости кај Вилјареал, благодарение на „отпишаниот“ Герет Бејл кој беше стрелец на двата гола за мадриѓаните.

Азар, Иско, Родригез, Асенсио се повредени, а Марсело и Модриќ мечот го започнаа на клупата. Јовиќ и Бензема беа во нападот, а место во првиот тим имаш и за Герет Бејл.

Вилјареал поведе со 1-0 во 12 минута, стрелец Морено.

Реал израмни на истекот на првиот дел. Стрелец Бејл на додавање на Јовиќ.

Во вториот дел на терен ништо не се промени. Реал напаѓаше јалово, а Вилјареал шансата ја чекаше од контра-напад. При една таква ситуација, домаќините во 74 минута повторно поведоа против фавритот. Гомес прецизно стрелаше за 2-1.

Сепак, вечерва џокерот на Зидан беше Бејл. Тој во 86 минута на асистенција на Модриќ носи израмнување 2-2.

Сепак, до крајот на мечот Велшанецот најпрво во 92 минута доби жолт картон,а 2 минути подоцна и црвен картон.

Сега Реал е петти на табелата со 5 бода од три меча, додека Вилјареал со 2 бода и без победа е во долниот дел од Примера.