Top Sport

Чаби Алонсо нов тренер на Баерн Минхен?

Играчката легенда на Баерн Минхен, Шпанецот Чаби Алонсо се враќа на местото на успехот.

Информациите кои доаѓаат од Минхен се дека од идната 2020 година кормилар на баварскиот клуб ќе биде токму Алонсо.

Шпанецот се чини ја доби трката во која учествуваа многу познати тренерски имиња како Арсен Венгер, Жозе Мурињо и Ерик Тен Хаген.

Моментно привремен тренер на Баерн е довчерашниот помошник на Нико Ковач, Ханси Флик кој забележа две победи во првите два меча од неговата авантура на клупата на германскиот шампион.

Алонсо веќе фигуративно е наследник на Зидан во Реал Мадрид иако во Реал Сосиедад ја започна тренерската кариера како шеф на вториот тим. Сепак желбата му е самостојно да води елитна екипа во Европа.

Scroll to Top