Чивас шампион во КОНКАКАФ зоната (Видео)

Фудбалерите на Чивас Гвадалахара, по пауза од 56 години, повторно ја освоија титулата во КОНКАКАФ зоната. Мексиканскиот тим, во финалниот реванш по изведувањето на пенали, го победи Торонто 4:2, откако мечот по 120 минути заврши со победа на домашниот тим 2:1. Со идентичен резултат Чивас го доби првиот меч.

Мексиканците имаа можност да го решат победникот во регуларниот дел, бидејќи имаа предност 1:0 со голот на Пинеда од 19.минута.

Меѓутоа до крајот на првото полувреме Торонто направи пресврт преку Алтидор и Џовинко.

Во вториот дел немаше голови, а гостите беа оштетени бидејќи судијата не го виде моментот кога играч на Чивас го удри Џовинко.

Во пенал серијата за Торнто погодија само Џовинко и Делгадо во првата и третата серија, додека во втората и четвртата серија непрецизни беа Осорио и Бредли.

За Чивас сигурни пеналџии беа Освалдо, Годинес, Пулидо и Салдивар.