Динамо Загреб со 3:1 го победи тимот на Спартак Трнава за првпат од 1970 година да „презими“ во Европа со пласман во наредната рунда со совршени 12 поени од четири меча, радувајќи ја десетилјадната публика на „Максимир“ опкружен со магла.

Динамо досега двапати го победи Спартак, дома триумфираше над Фенербахче и славеше победа на гостувањето кај Андерлехт, за фантастична низа на европска сцена.

Милан, пак, си ги зголеми шансите и тој да се пласира во наредната фаза, откако Сусо ја потврди својата одлична форма и го постигна израмнувачкиот гол на гостувањето во Севилја кај Реал Бетис за 1:1 реми, откако Ло Селсо им донесе рана предност на домаќините. Во групата Ф, Бетис останува прв со 8 поени, Олимпијакос (кој со 5:1 го победи Дуделанж) и Милан имаат по 7 поени, по што последните две кола ќе одлучуваат за патникот понатаму.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

Баер Леверкузен – Цирих 1:0

Лудогорец – АЕК Ларнака 0:0

Табела: Баер Л. 10, Цирих 9, Лудогорец 2, АЕК 2

ГРУПА Б

Розенборг – Салцбург 2:5

Селтик – РБ Лајпциг 2:1

Табела: Салцбург 12, Лајпциг 6, Селтик 6, Розенборг 0

ГРУПА Ц

Бордо – Зенит Санкт Петербург 1:1

Славија Прага – Копенхаген 0:0

Табела: Зенит 8, Славија П. 7, Копенхаген 5, Бордо 1

ГРУПА Д

Динамо Загреб – Спартак Трнава 3:1

Табела: Динамо З 12, Фенербахче 7, Трнава 3, Андерлехт 1

ГРУПА Е

Арсенал – Спортинг Лисабон 0:0

Ворксла – Карабаг 0:1

Табела: Арсенал 10, Спортинг 7, Ворксла 3, Карабаг 3

ГРУПА Ф

Реал Бетис – Милан 1:1

Олимпијакос – Дуделанж 5:1

Табела: Бетис 8, Олимпијакос 7, Милан 7, Дуделанж 0