Во моментов е во тек првиот меч (Шпанија-Чешка) од втората фаза на Европското ракометно првенство што се игра во Австрија, Шведска и во Норвешка. Сепак не е предоцна да се сумираат некои карактеристики од групната фаза во која сите селекции одиграа по 3 меча. Почетната бројка од 24 репрезентации на првенството, сега е преполовена.

Според статистиките, на ЕП во групната фаза беа постигнати 1.948 гола, а имаше 761 успешна голманска интервенција.
Најефикасни беа Шпанците со дадени 102 гола, а зад нив беа ко-домаќините – Австрија со 98.

Најдобра одбрана играше селекцијата на Хрватска која на трите меча прими само 65 гола, просечно 21,6 по меч.
Најмногу претрчаа Швајцарците, 98 километри, а БиХ имаше најмногу додавања на турнирот – 2.680.

Што се однесува до една поспецифична статистика, средниот бек на Португалија, Мигел Мартинс имаше највисок скок од 75 сантиметри.

Голманот на Чешка, ветеранот Мартин Галиа го одбрани најсилниот шут со 141 километар на час.

Нашиот репрезентативец, Филип Талески групната фаза ја заврши како ракометар кој го упатил најсилниот удар кој завршил во мрежата. Топката одела со 141 километар на час.

Босанскиот репрезентативец Ибрахим Хасељиќ (десно крило) истрча најбрзо, со 31 километар на час.

Алфа и омега во селекцијата на Швајцарија беше средниот бек, Андре Шмит кој имаше најдобар процент на точни додавања (736/739).

Пивотот на Белорусија, Артем Каралек групната фаза ја заврши со најмногу блокови, дури 7, а средниот бек на Шведска, Џим Готфритсон имаше најмногу грешки – 11.