Исланд и Белорусија со стил во втора фаза, Германија се намачи со Летонија

Белорусите со нова извонредна партија ја исфрлија можноста Црна Гора да се бори за пласман во следна фаза. Тие славеа победа со 36-27. Ико Црногорците имаа предност од 6-4 на почетокот на мечот, сепак Белорусите додадоа гас и на полувреме замина со резултат 17-11. Во вториот дел Црна Гора се обидуваше да фати ритам, но безуспешно.

Германија потешко од очекувањата стигна до важна победа против Летонија, 28-27. Германците во првиот дел играа добро, на пауза отидоа со 16-11. Во вториот дел Летонците се вратија во мечот, но немаа сили за реми. Вардарецот Криштопанс даде 7 гола за Летонците, а најефикасни во германскиот таборот беа Кун со 8 и Генсхајмер и Друкс со по 4 погодоци.

Исланд ја прегази селекцијата на Русија. „Рибарите“ славеа убедливо, 34-23. Мечот беше решен уште во првите 15 минути кога на семафорот стоеше10-3. На полувреме се отиде со резултат 18-11. Вториот дел беше рутина за брзоногите Исланѓани, а селекторот Кокшаров не успеа да ја најде добитната комбинација. Елисон, Петерсон и Гудјонсон постигнаа по 6 гола за победничката репрезентација, а кај Русија Калараш постигна исто толку, додека Шишкарев застана на 4 погодоци.