Top Sport

Јувентус тргна по „квартетот“ на Баерн

Челниците на Јувентус го ставија доведувањето на дури четворица играчи на Баерн Минхен од Минхен како главен приоритет за летниот преоден рок.

Јувентус веќе четири сезони не знае за „скудетото“, а уште подолго не е конкурентен на европската сцена.

Затоа спортскиот директор Кристијано Џунтоли веќе почна да потпишува засилувања достојни за „старите дами“.

Како што пишува „Коријере дело спорт“, преговорите меѓу торинскиот и баварскиот гигант веќе се отворени.

Во прашање се интересите за Леон Горецка, Џошуа Зиркзе, Нусаир Мазрауи и Лирој Сане.

„Водачите на Јувентус одржаа состанок со претставници на Баерн. Во преден план се Леон Горецка и Џошуа Зиркзе, а опции се и Нусаир Мазрауи и Лирој Сане“, пишува „Коријере дело спорт“.

Сепак, „одговорот“ на Баерн не беше пренесен, односно дури ни навестување дали Јувентус има простор да се надева дека ќе донесе некого од овој „квартет“.

Во секој случај, плановите на италијанскиот гигант за летниот преоден рок се големи.

Scroll to Top